Żelazo

Witajcie

Dziś temat wpisu to żelazo. Co ma wspólnego z wypadaniem włosów?

Jednym z częstych przyczyn wypadania włosów jest mała ilość żelaza. Jak się okazuje jest to cenny składnik mineralny, warto sprawdzać jego poziom w organizmie.

Żelazo jest ważne m in dla właściwego funkcjonowania układu odpornościowego, procesu oddychania, wytwarzania hemoglobiny, funkcji intelektualnych i fizycznych.

Jednym z objawów braku żelaza jest właśnie wypadanie włosów. Innymi mogą być też: apatia, łamliwość paznokci, problemy z koncentracją, większa podatność na łapanie wirusów, przeziębienia.

Do przyczyn można zaliczyć niewłaściwe odżywianie się oraz wchłanianie się żelaza. U kobiet jedną z przyczyn spadku poziomu żelaza mogą być też obfite miesiączki.

Produkty bogate w żelazo np. mięso, twaróg, jaja, orzechy, szpinak, warzywa strączkowe. Polecam koktajle na bazie szpinaku :).

To co jeszcze ostatnio słyszałam to, że przy spożywaniu produktów bogatych w żelazo powinno łączyć się je z produktami bogatymi w witaminę C, która jest bardzo ważna do prawidłowego jego przyswajania.

A jak u Was wygląda odżywianie? Zwracacie uwagę na to co jecie? Możecie polecić pyszne przepisy na dania bogate w żelazo i inne składniki mineralne? 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Sylwia

Dodaj komentarz

* Zaznaczenie GDPR jest wymagane

*

Zgadzam się