dietanałysienieDietetyk to mój zawód, ale i styl życia. Jestem absolwentką kierunku Dietetyka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, psychodietetykiem, dietcoachem oraz trenerem szkoleniowcem. Przez półtorej roku współpracowałam z jednym z poznańskich cateringów dietetycznych, dzięki któremu nie tylko zgłębiłam wiedzę nt. żywienia zbiorowego, ale także bogactwa sezonowych produktów. Aktualnie prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której każdego dnia zarażam mądrym pomysłem na zdrowe, racjonalne odżywianie.

W swojej pracy staram się nauczyć, nie tylko co jeść, by dostarczyć do organizmu odpowiednie składniki mineralne oraz witaminy, ale przede wszystkim jak z gamy zaproponowanych produktów wybrać te najzdrowsze. Pomagam także zrozumieć reakcje dotyczące dostarczania do organizmu poszczególnych produktów, a także emocje z nimi związane, gdyż zdrowe odżywianie zaczyna się… w głowie.

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEGO ŚWIATA SPRAWDŹ OFERTĘ

DIETAONLINE

Każdy dzień jest dla mnie możliwością nauki. Nieustannie staram się wzbogacać swoją wiedzę o tematyce żywienia i motywacji, uczestnicząc w konferencjach, a także podejmując kursy i szkolenia, w tym: żywienie kobiet w ciąży i matek karmiących oraz małych dzieci, dietetyka sportowa, psychodietetyka, diet coaching.

W mojej pracy spotykam się bardzo często z problemem chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wśród moich pacjentów są osoby leczące się na inne choroby tego typu, jak Hashimoto, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, czy trądzik. W związku z tym, iż cechuje mnie indywidualne podejście do każdej dietoterapii oraz postępowanie zgodne z zaleceniami oraz najnowszymi badaniami medycznymi – moi pacjenci osiągają sukces, który ma przełożenie nie tylko na poprawę stanu ich organizmu, ale i wspomożeniem podejmowanego leczenia.

W związku z tym, iż bardzo dużą rolę przywiązuję do psychologii żywienia – bardzo ważnym aspektem podejmowanym w mojej pracy jest także problem stresu. Stosując odpowiednie podejście żywieniowe oraz próbę znalezienia problematycznych kwestii – jesteśmy w stanie zmniejszyć poziom stresu oksydacyjnego, który w dłuższym czasie może działać kancerogennie.

ZAPRASZAM